Sreda, 27. januar, 10.00–11.00 / dvorana Urška
PREDSTAVITEV TURISTIČNE PONUDBE GORIŠKE
Organizator: Turistična zveza Nova Gorica
—
Četrtek, 28. januar, 11.00–12.00 / dvorana Povodni mož
RAZVOJNI CENTER NOVO MESTO
Predstavitev RDO Dolenjska, Bela krajina, Kočevsko-Ribniško
Organizator: Razvojni center Novo mesto d.o.o.
—
Petek, 29. januar, 14.00–15.00 / dvorana Urška 4
NOVINARSKA KONFERENCA MINISTRSTVA ZA GOSPODARSKI RAZVOJ IN TEHNOLOGIJO TER SLOVENSKE TURISTIČNE ORGANIZACIJE
Organizator: STO
—
Sobota, 30. januar, 9.00–16.00 / dvorana Galerija
PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE
Organizator: PZS
Sreda, 27. januar, 11.00 / dvorana Povodni mož
PO TURISTIČNIH REKORDIH V 2015 KRIZNE RAZMERE V LETU 2016?
Slovenski turizem je v letu 2015 zabeležil rekordno turistično bero, zato si slovenski turistični delavci upravičeno zadovoljno manejo roke in z optimizmom pričakujejo še uspešnejše turistično leto 2016.
Glede na vse, kar se dogaja v Sloveniji in okrog nje in tudi v globalnih okvirih, pa bo lahko turistično leto 2016 tudi eno od najbolj kriznih v celotnem obdobju samostojne slovenske države. Terorizem, migranti, postavljanje žičnih ovir na mejah znotraj EU in, seveda, tudi na slovenskih ter nadzor na mejnih prehodih bodo zagotovo negativno vplivali na turizem globalno in tudi lokalno. Na to moramo biti tudi v Sloveniji dobro pripravljeni in v slovenskem turizmu vzpostaviti sistem kriznega menedžmenta. S sistemom kriznega upravljanja bi na vseh ravneh slovenskega turizma, od vlade pa do slehernega turističnega poslovnega subjekta, lahko pravočasno reagirali na vse negativne pojave v svetovnem in domačem turizmu in tako tudi preprečili veliko negativnih posledic. Skratka, v slovenski turizem bi morali sistematično vpeljati sistem »Nič nas ne sme presenetiti«.
Na okrogli mizi, ki jo bo vodil predsednik Društva turističnih novinarjev FIJET Slovenija, Drago Bulc, sodelujejo:
Eva Štravs Podlogar – v.d. generalne direktorice Direktorata za turizem in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo RS
Maja Pak – v.d. direktorice STO
Andrej Prebil – predsednik uprave Sava Hoteli
Marjan Batagelj – predsednik uprave Postojnska jama
Iztok Altbauer – direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč
Petra Stušek – direktorica Turizma Ljubljana
Jan Ciglenečki – vodja predstavništva STO v Avstriji
Gorazd Čad – predsednik uprave Toleranca marketing
—
Četrtek, 28. 1., 10.00 / dvorana Povodni mož
PREDSTAVITEV ZELENE SHEME SLOVENSKEGA TURIZMA »SLOVENIA GREEN«
Slovenska turistična agencija je v sodelovanju z Zavodom Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace, s ciljem hitrejšega uvajanja trajnostnih poslovnih modelov, oblikovala Zeleno shemo slovenskega turizma »SLOVENIA GREEN«. Zelena shema Slovenskega turizma je sistem oziroma certifikacijska shema, ki pod krovno znamko Slovenia Green združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji, destinacijam in ponudnikom ponuja orodja za oceno in za izboljšanje trajnostnega delovanja in obenem to zeleno delovanje tudi promovira. Shema temelji na globalnih kriterijih ETIS in GSTC. Eden izmed pogojev za pridobitev znaka SLOVENIA GREEN pa je podpis oziroma sprejem ZELENE POLITIKE. 6 ponudnikov, ki so že pridobili znak GREEN ACCOMMODATION in 15 destinacij v procesu certificiranja za GREEN DESTINATION (Ljubljana- Zelena prestolnica Evrope 2016 pa je ta znak kot prva destinacija že prejela) ter velik interes po novih vključitvah so dober razlog za obisk predstavitve.
—
Četrtek, 28. 1., 18.00 / dvorana Povodni mož
ZAKAJ SLOVENIJA NI GORSKO KOLESARSKI RAJ?
Za skok v naravo je kolo kot naročeno, odlično je za naše zdravje in prevetritev glave, z njim pa lahko v Sloveniji zgradimo tudi bolj trajnostni turizem. Kolesarski turizem je odličen za gospodarstvo, še posebej za lokalna podeželska gospodarstva. Kolesarski gost neredko obiskuje manjše in odmaknjene kraje, pri čemer raje izbere lokalne ponudnike. Med njimi so pogosto kmetije, s čimer kolesarski gost na svoj način sodeluje pri ohranjanju kulturne krajine – te pogosto podcenjene naravne in kulturne vrednote Slovenije.
V številnih hribovitih in gorskih občinah je kolesarjenje strateški turistični proizvod. Tako kot na primer v Tolminu, ki se ponaša z nazivom Alpsko mesto 2016 ter si prizadeva za do narave prijazen in družbeno odgovoren razvoj alpskega prostora. Pri tem pa se Posočje, Koroška, Gorenjska in podobne regije v svojih prizadevanjih za razvoj zelenega turističnega proizvoda v obliki gorskega kolesarjenja soočajo s številnimi težavami.
—
Petek, 29. 1., 16.00–16.30 / dvorana Povodni mož
SLOVENIJA HODI – predstavitev 11 pohodniških festivalov leta 2016
Pomladanski festival pohodništva Brda
Festival Alpskega cvetja Bohinj
Festival posavskih tematskih poti
Pohodništvo na Rogli Zrečah
Pohodniški festival v Kamniško Savinjskih Alpah
Dan alpske konvencije
Eurorando – pohodi po E7 poti
Festival pohodništva v Dolini Soče
Pohodi po mariborskem Pohorju in vinskih goricah Svečine,
Pomurski pohodi
Pohodniški dnevi v Termah Snovik
Organizator: Pohodništvo&kolesarjenje giz
Predavatelja: Marko Lenarčič, Ksenja Kragl
—
Petek, 29. januar, 13.00–15.00 / dvorana Povodni mož
VLOGA TURISTIČNIH VODNIKOV V TURIZMU IN NOVI ZAKON O POSPEŠEVANJU TURIZMA
Razprava se bo najprej dotaknila pomena in potenciala, ki ga ima turizem v Sloveniji. Osvetlili bomo pomen kakovosti opravljanja vodniških storitev in posledično našo izjemno pomembno vlogo v turistični ponudbi, saj menimo, da vodniški poklic nima teže in priznanja javnosti, kakršnega si zasluži. S članico WTFGA se bomo seznanili s praksami izobraževanja in dviganja kakovosti v tujini. Predsednik Združenja turističnih agencij Slovenije bo predstavili pogled agencij na naše delo, z generalno direktorico Direktorata za turizem in internacionalizacijo pa se bomo dotaknili sedanjih zakonskih ureditev in smernic za novi Zakon o pospeševanju turizma. Vabljeni tudi na razstavni prostor Združenja, ki je letos zasnovan kot prijeten prostor za razprave, sestanke in srečanja.
Na okrogli mizi sodelujejo:
Drago Bulc – izjemno priznan novinar na področju turizma
Eva Štravs Podlogar – v.d. generalne direktorice Direktorata za turizem in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo RS
Matej Knaus – predsednik Združenja turističnih agencij Slovenije
Jure Podobnik – predsednik Združenja turističnih vodnikov Slovenije
Mateja Kregar Gliha – članico WTFGA in imetnica licence za izobraževanje vodnikov z nazivom Accredited WFTGA Guide Trainer
Peter Močnik, novinar Radia Slovenija – voditelj okrogle mize
Organizator: Združenje turističnih vodnikov Slovenije