Gospodarsko razstavišče
SI

24. Ambient Ljubljana odprt, nagrade podeljene

24. Ambient Ljubljana odprt, nagrade podeljene 

Sejem, največji te vrste od Milana do Dunaja, na katerem se predstavlja 209 podjetij iz 21 držav, je danes ob 14.00 uri uradno odprl Janko Veber, predsednik Državnega zbora Republike Slovenije. Na otvoritvi so podelili nagrade za oblikovalske dosežke 24. Ambienta Deset najboljših, in zmagovalca med njimi, Top of The Top. To jepodjetje Pohištvo Potočnik, Aleš Potočnik s.p., za kuhinjo Les oblikovalca Julijana Krapeža.

Janko Veber je v otvoritvenem govoru poudaril, da bi oživitev lesne panoge, tudi pohištvene industrije, morala biti ena izmed prioritet Slovenije za izhod iz gospodarske krize. »Tudi v tej panogi moramo vlagati v razvoj infrastrukturnih zmogljivosti, v razvoj in ustrezno promocijo končnih izdelkov ter ne nazadnje ustvarjati tako poslovno okolje, ki bo omogočalo ustvarjanje novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Dobro sodelovanje med stroko, gospodarstvom in politiko je pogoj, da to dosežemo.«

Zgled za uspeh oziroma primer dobre prakse je zagotovo italijanski dizajn, ki se na sejmu predstavlja v okviru Festivala Made in Italy 2013: danes ob 17.00 uri z okroglo mizo Izkušnja Italijanskega oblikovanja z uglednim oblikovalcem in arhitektom Simonom Michelijem ter s posebno razstavo znanih italijanskih blagovnih znamk s področja oblikovanja vse dni sejma. »Če želimo opisati, kaj Italija v resnici je in kaj predstavlja, lahko s ponosom pokažemo na pohištvo in druge izdelke za notranjo opremo: na enega od mnogih obrazov italijanske tradicije, ki izvira iz znanja, in italijanske kreativnosti, ki izhaja iz inovativnosti – to je ena najmočnejših rdečih niti razstave Made in Italy. Samo ta sektor je lani izvozil za več kot 8 milijard evrov. V Sloveniji smo kot tuji partner na drugem mestu, zasedamo 14,5 % tržni delež in velik delež med italijanskimi blagovnimi znamkami na slovenskem trgu. Menimo, da ga lahko še povečamo,« je v vlogi častnega pokrovitelja sejma, Italijanskega inštituta za zunanjo trgovino – Agencije ICE – Oddelka Veleposlaništva Republike Italije za gospodarsko promocijo, med drugim dejala Rossella Franchini Sherifis, veleposlanica Republike Italije v Ljubljani. 


Nagrade Deset najboljših


Gospodarsko razstavišče letos že osmič podeljuje nagrade Deset najboljših TOP TEN za izdelke ali sistemske rešitve, ki najbolje združujejo funkcionalnost s tehnološko oziroma z likovno kakovostjo. Izdelke je izbrala mednarodna komisija v sestavi: Doris Köfer, Avstrija, Marco Marangone, Italija, Marijan Orešić, Hrvaška, Vladimir Pezdirc, Slovenija, Jure Miklavc, Slovenija, in častni predsednik Janez Koželj, Slovenija:

MAROS d.o.o., za sedežno garniture Natuzzi Forma, oblikovanje Claudio Bellini

ETIS d.o.o., za napo Bora Classic, oblikovanje Willi Bruckbauer

SVETILA STRLE d.o.o., za svetilko Juuyo, oblikovanje Lorenza Bozzoli

POHIŠTVO POTOČNIK s.p., za kuhinjo Les, oblikovanje Julijan Krapež

INFINITY by OMP GROUP, za stol Calita, oblikovanje Andreas Ostwald

PRO-TIM d.o.o., za Cubit sestavljiv regalni sistem, oblikovanje Minou Farkhondeh

M TOM d.o.o., za sedežno garniture Prima, oblikovanje Design studio Desnahemisfera

INKEA d.o.o., za element za monitor s polico LIR.A, oblikovanje Darko Špiljarić

UPS! ATELJE, za Domek, oblikovanje Matic Treven in Daša Šmid

DONAR d.o.o., za pohištveni sistem Beatnik Open Source, oblikovanje Gigodesign

Komisija je takole obrazložila svojo odločitev, da je zmagovalec med deseterico Pohištvo Potočnik, Aleš Potočnik s.p., za kuhinjo Les oblikovalca Julijana Krapeža.»Proizvajalec ima pogum, da investira v dobro predstavitev na sejmu. Že vrsto let sodeluje z oblikovalcem Julijanom Krapežem, ki je v izdelke vtisnil viden pečat. S svojimi izdelki razume najvišjo stopnjo kakovosti obdelave lesa in drugih lokalnih naravnih materialov. Komisija se zaveda, da njegov vsakoletni projekt sodi v najvišje cenovne razrede in s tem ni namenjen najširšemu krogu kupcev, ampak le ožjemu delu trga.«

Nagrajenca, Aleš Potočnik, direktor Pohištvo Potočnik, in oblikovalec Julijan Krapež, o največji nagradi 24. Ambienta Ljubljana: »Priznanje nam pomeni potrditev in veliko spodbudo za nadaljnje delo na področju oblikovanja … Osnovna vodilna ideja je bila izdelati kuhinjo kot kompozicijo dveh domačih lesov z akcenti iz avtohtonega kamna. Uporabljena sta naravni jesen in parjena akacija. Obe vrsti lesa sta v današnjem času zapostavljeni in potisnjeni v ozadje. Želeli smo potrditi tezo, da so lahko kompozicije iz avtohtonih lesov likovno zanimive in funkcijsko uporabne. Ko za njihovo oplemenitenje uporabimo ročno ščetkanje in oljenje, izstopijo in dobijo novo bogatejšo podobo. Lepljenec iz akacije kot mozaik oblikovno dopolnjuje jesenovo nežno in jasno strukturo.
Kubusna konstrukcija otoka sledi ploskovni strukturi lepljenca, ki temelji na prosti sestavi in zamikih. Kamniti inserti so bili uporabljeni kot kompozicijska »začimba«, ki zaključuje in nadgrajuje osnovna lesova. Lepota lesa in kamna izhaja iz njune naravne podobe in prvobitne strukture. Specifičen pridih jima dodamo z naravnimi materiali in ročno obdelavo. Prav v tem se stika lepota narave z našo bogato obrtniško tradicijo.«



Razstave 24. Ambienta Ljubljana 

Okuse, trende in kombinacije na razstavah, kjer se srečujejo preteklost, večna klasika in zadnji kreativni trendi, je mogoče primerjati na razstavah: 

  • Razstava italijanskega dizajna Made in Italy
  • Deset najboljših ( Top 10 ) – razstava nagrajenih izdelkov, ki jih izbere posebna mednarodna komisija in se lahko pohvalijo s posebnimi oblikovalskimi dosežki na področju funkcionalne, tehnološke ter likovne kakovosti
  • Top ideje – borza oblikovanja – razstava domiselnih, inovativnih in kreativnih oblikovalskih rešitev mladih, perspektivnih arhitektov in oblikovalcev
  • Niko Kralj – pohištvo iz teaka Vpogled v slovensko oblikovanje pohištva v prvih dveh tretjinah 20. stoletja – razstava slovenskega pohištva, med njimi Jožeta Plečnika, Viktorja Naglasa, Nika Kralja idr., v sodelovanju z Oddelkom za zgodovino in uporabno umetnost Narodnega muzeja Slovenije in Društvom oblikovalcev Slovenije
  • Les je nenadomestljiva dobrina človeštva
  • Razstava Oddelka za lesarstvo, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani

Strokovna srečanja 

  • Možnosti izboljšav na področju sledljivosti lesa in varnosti pri delu , strokovno predavanje
Dvorana Urška, sreda, 2. oktober 2013 ob 10.30 uri 
Organizator: Društvo inženirjev in tehnikov lesarstva Ljubljana 

  • Okrepitev razvojnih dejavnosti je pogoj za izhod iz krize , konferenca
Dvorana Urška, sreda, 2. oktober 2013 ob 12.00 uriOrganizator: Združenje lesne in pohištvene industrije pri GZS s partnerji 

  • 3. Razvojni dan gozdno-lesnega sektorja, konferenca
Dvorana Urška, četrtek, 3. oktobra 2013 ob 10.30 uri 
 Organizator: Združenje lesne in pohištvene industrije pri GZS s partnerji 


Redna vstopnica znaša devet evrov. Vsak obiskovalec ob nakupu vstopnice prejme sejemski katalog, ki ni le vodnik po sejmu, pač pa zanimivo branje. 


Sejem je odprt: 

od torka do sobote: od 10.00 do 20.00 ure 

nedelja: od 10.00 do 18.00 ure 



Več: www.pohistveni-sejem.si 
GR na družbenih omrežjih